Katalog Çekimi

degaraj|fotoğrafçı murat şentürk

degaraj|fotoğrafçı murat şentürk

Katalog Çekimi 1-İlk defa veya daha önce bu işe kalkışmış istediğini alamamış firmaların yöneticilerinin kafası çok karışık olacaktır.Nedeni bu tip işlerin Tartılma,Ölçülme,Biçilme,Koklanma Gibi unsurlar ortada yoktur.Kimse önceden ne çıkacak ortaya bilemez? Nispeten bellidir.Bütçesini ve tavrını beğendiği fotoğrafçıya işlerini teslim ederler sonuç? Katalog çekimi Yapılınca belli olacaktır… 2-Dikkat edilmesi gereken 5 Unsur vardır! Elimizdeki 5 Parmak kadar.Nedir bunlar? 1-Serçe parmak-Model (profesyonel) Daha önce güzel işlerde çalışmış ama mutlaka(Heyecanını Yitirmemiş). 2-Yüzük parmak-Kuaför ve Mace up Profesyonel (Heyecanı devam eden)İstekleri olan ve ne yapacağını bilen.3-Orta parmak-En önemli kısımlardan biri Nerede nasıl ve ne zaman Çekim yapılacaktır(Mekan ve Arka plan) Burası çok iyi seçilmelidir! Kullanılacak eşyalar objeler Kıyafete göre arka plan seçimi.Bu tip yerler Ücretli kiralama yapılan yerler ve serbest bölgeler vardır.4-İşaret parmağı-Firmanın ürünleri çok iyi önceden modelin üstünde denenmeli beden ölçüleri tam ayarlanmalı,Kobinler Önceden hazırlanmalı,Ayakkabı,Aksesuar,Hazırlanmalı Bu hususlar çekim sırasında keyif kaçıran ve en önemlisi zaman kaybına sebep olan şeylerdir. basit bir hesapla 10 saat çekim yapılacak ise 20 Kıyafet çekiminde Her kıyafete 30 Dakika demektir 40 Kıyafete 15 Dakika Her şey bu dakikalar içine sığmak zorundadır.5-Baş parmak-Fotoğrafçı Nasıl su bardağını rahat kaldırmak için (Baş parmak) Büyük kolaylık salıyor ise Fotoğrafçı da bütün hazırlıklar doğru yapıldığında işini ve sanatını Işığı,Arka planı,Kadrajı,Renkleri,Yer değişikliğini Yapmaya zaman bulacaktır. BU ÜSTTE YAZILANLAR BİR İŞİN DOĞRU YAPILMASI  İÇİN YAZILMIŞTIR.TAMAMEN YAŞANMIŞ HATALAR VE DERSLERLE TECRÜBE EDİLMİŞTİR! YAZILANLARDA EKSİLTME YAPIP? 1 TANESİNİ YOK SAYAR PASİFİZE EDERSENİZ? HAYAL KURMAYA DEVAM EDERSİNİZ …

http://www.degaraj.com

Reklam fotoğrafçısı

degaraj | fotoğrafçı murat şentürk

degaraj | fotoğrafçı murat şentürk

Reklam fotoğrafçısı…

1-Reklam fotoğrafı çekimleri bu alanda eğitimli ve tecrübeli kişiler tarafından yapılır.Buna yaygın adı ile imaj fotoğrafı da denmekte.Günümüzde bunun yapılması gerektiğini bir çok Firma önem vermese de veya bütçe ayırmasa da en az ürün çekimi kadar önemlidir!

2-Reklam fotoğrafçısı tarafından bu çekimler önceden konuşulmuş planlanmış ve profesyonel ortamda gerçekleştirilir.Amaç burada ürünü göstermek yerine ürüne değer katan akılda kalıcı fotoğraf çekimidir.

3-Başarılı bir reklam kampanyası için reklam fotoğrafı önemlidir.İnternet sitesi,Katalog,Reklam kampanyası,Poster,Gazete ilanı gibi yerlerde kullanılması için başarılı ve etkili fotoğrafların çekilmesi başarı oranını yükseltecektir.

4-Reklam fotoğrafı çekiminde kullanılan arka fonun, o iş için üretilmiş lens, doğru ışıklandırma ,kompozisyon,photoshop kullanımı Gibi unsurların doğru dokunuşlar işin kalitesini ve hedef kitleye ulaşmasını işin artıracaktır.